Uzavření předobjednávek - 30. listopadu 2022.

Data?

Kolik lidí s autismem v České republice žije? Kolik jich vyžaduje opravdu náročnou péči? Máme dostatek míst, kde mohou lidé s autismem důstojně žít? Máme způsob, jak rodinám pomoci? Přesná aktuální čísla neexistují, snažili jsme se pátrat, ale situace není dost dobře zmapovaná. Ze všech dostupných informací nicméně plyne, že péče, podpora a kapacity v sociálních službách schází. A že je potřeba věci postupně měnit a nabízet řešení. S cílem zlepšit život takových lidí a také jejich rodin. 
 
Podle statistiky Mapa autismu, kterou zpracoval spolek Děti úplňku na základě dat od Lékařské posudkové služby České správy sociálního zabezpečení, žije v České republice 8 677 lidí s poruchou autistického spektra. Z toho zhruba 3 350 z nich patří do III. a IV. stupně závislosti na péči. Jde tedy o osoby, které jsou těžce nebo úplně závislé na druhých. Ani tato čísla ale nelze považovat za úplná, odhad skutečných počtů je daleko vyšší. Aktuálně přesná statistika neexistuje.
 
Veřejná ochránkyně práv doktorka Anna Šabatová ve svém výzkumu z roku 2017 dokládá, že v pobytových službách, konkrétně domovech se zvláštním režimem, kde mohou teoreticky žít lidé s autismem, je odmítáno průměrně 90 % takových žadatelů. V roce 2017 bylo v České republice sedm těchto domovů s celkovou kapacitou 56 míst. Alternativou jsou už jen domovy pro osoby se zdravotním postižením, chráněná bydlení a stacionáře. I tam je ale míst nedostatek a žadatelé musí počítat s čekacími lhůtami.
 
Kapacita, péče a podpora pro lidi s autismem u nás evidentně chybí. Většina rodin je extrémně zatížena. Právě proto stavíme nový domov pro lidi s autismem, abychom pomohli situaci zlepšit. I vy se můžete zapojit a nákupem svého benefičního trika z kolekce Mám to na triku se k nám přidat. 
Zpět do obchodu